ARABSKIE CZY RZYMSKIE

Stosowanie liczb arabskich, czy też rzymskich wcale nie jest obojętne, ze względu na obowiązujące konwencje. Przykładowo pisząc datę, jeszcze do niedawna miesiące pisało się liczbami rzymskimi i niektórzy robią to jeszcze do dzisiaj. Dopiero w erze komputerowej wraz z potrzebą sortowania dat zaczęto wprowadzać miesiące pisane cyframi arabskim i to z zerem na poczatku przy liczbach jednocyfrowych.

Można sie zgodzić, iż liczby rzymskie wychodzą z użycia, nie mniej ich stosowanie w niektórych zagadnieniach jest wręcz pożądane. Przykładowo, własnie przy numeracji kolejnych przystanków o tej samej nazwie, czy też przy kolejnych klatakach schodowych danego bloku itp. Natomiast całkowitym nieporozumieniem będzie w jednym rejonie tegoż samego miasta dla nazwy przystanku dodawanie cyfry rzymskiej, a gdzie indziej arabskiej.

Dodatkowo dziwnym jest oznakowanie przystanku w rejonie głównego skrzyżowania w centrum Zakopanego. Nad znakami „przystanek autobusowy” (D-15) figurują następujące tabliczki: „Al. 3-maja I” oraz „Al. 3-maja II”.

Możnaby pomyśleć, iż są to dwa odrębne przystanki, co nie jest prawdą. Otóż przystanek nr „I” jest usytuowany na południe od skrzyżowania i dotyczy autobusów odjeżdżających w kierunku gór, a przystanek nr „II”, będący po drugiej stronie skrzyżowania dotyczy kierunku przeciwnego. Pozornie nie ma problemu.

Jednak wyobraźmy sobie jadącego autobusem pasażera, nie znającego miasta, który widząc na przykład przystanek „Al. 3-maja II”, będzie jako następnego oczekiwał „Al. 3-maja I”. Oznakowanie takich przystanków umieszczonych po dwóch przeciwnych stronach tego samego skrzyżowania powinno być przemyślane, może: „Al. 3-maja - PN” oraz „Al. 3-maja - PD”?

Niestety po raz kolejny widać, iż decyzje w kwestiach informacji w przestrzeni publicznej są dziełem przypadku.


  powrót do galerii